Separacje kolorystyczne CMYK
Druk offsetowy wielokolorowy wykonany w kolorystyce CMYK pozwala na uzyskanie barwnej odbitki za pomocą wykorzystania czterech separacji kolorystycznych. Specyfika druku offsetowego sprawia, że szeroką gamę barw uzyskujemy właśnie za pomocą tych czterech składowych barw. W wyniku finalnym są to nałożone na siebie odbicia czterech kolorów farb naniesione na papier poprzez przejście arkusza przez styk dwóch cylindrów - pośredniego i dociskowego w każdym z tych kolorów. Każda litera w skrócie CMYK odpowiada odpowiedniej unikatowej podstawowej barwie. I tak C to cyjan, kolor jasno niebieski, magenta oznaczona literą M jest specyficznym amarantem, różem, Y - yellow to barwa żółta w czystej postaci i K - black jest kolorem czarnym.
Ciekawostką jest fakt, że o ile CMY są skrótami od pierwszej litery nazwy koloru, o tyle K jest skrótem od ostatniej litery słowa black. Jest tak dlatego, że standardowo występuje jeszcze inna przestrzeń barw, mianowicie RGB i to w niej litera B zarezerwowana jest dla określenia koloru białego. Stąd w modelu barw CMYK użyto do określenia czerni ostatniej litery angielskiego słowa black - czarny.
Materiał do druku projektuje się za pomocą DTP (ang. Desktop Publishing - publikowanie zza biurka) czyli szeroko rozumianego oprogramowania do obróbki grafiki i przygotowania do druku na komputerze osobistym. Standardowo weźmy za przykład nasze kalendarze. Po zaakceptowaniu ostatecznej formy graficznej kalendarza następuje etap przygotowania do druku. Polega on na ułożeniu wszystkich niezbędnych elementów na arkuszu drukarskim, czyli samego użytku z materiałem wyjściowym do finalnego produktu, ale także takich elementów, które są niezbędne w druku jak na przykład pasery, znaczniki do cięcia, klocki densytometryczne, zaznaczenia linii bigów lub inne ważne na poziomie introligatorni elementy ułatwiające późniejszą pracę i obróbkę kalendarza. Tak przygotowany materiał przenosi się na tak zwane blachy drukarskie CTP ang. Computer-to-Plate). I na tym etapie następuje rozbicie kolorystyczne.
Rozdzielczość i składowe kolorów w przypadku zdjęć lub grafik niewektorowych oraz składowe kolorów w elementach wektorowych determinują poziom nasycenia każdego koloru w dla każdego pola przygotowanej pracy.
Każdy kolor może mieć nasycenie w skali od zera do stu. Procentowo określa się stopień użycia danej barwy dla każdego punktu odwzorowywanego na drukarskiej matrycy. Metody wykonywania matryc mogą być różne. Obraz może być wytrawiany chemicznie lub wycinany laserem. Blacha drukarska zazwyczaj jest aluminiowa. Nasze kalendarze biurkowe powstaną więc poprzez przejście każdego egzemplarza rozłożonego na arkuszu przez maszynę drukarską i kolejno odbite zostaną na każdej karcie 4 kolory, tworząc ostatecznie finalny barwny druk.