Jak przygotować poprawnie użytek
Załóżmy, że chcemy wykonać kalendarze reklamowe, niech będą to kalendarze biurkowe poziome. Efektem finalnym naszego przedsięwzięcia będzie kalendarzyk typu piramidka do postawienia na biurko, z zadrukowaną podstawą i dwunastokartkowym kalendarium połączonym z podstawą metalową spiralą introligatorską w zamierzonym nakładzie, dajmy na to 500 szt. Zanim taki cel osiągniemy musimy przejść przez kilka etapów, takich jak projektowanie, akceptacja, przygotowanie do druku, naświetlanie matryc, odbitka druku offsetowego, uszlachetnienie, cięcie/sztancowanie, a w końcu oprawa introligatorska - bigowanie, sztancowanie z wykrojnika z nożami tnącymi i bigującymi, sztancowanie otworów pod spiralowanie (dziurkowanie) i na koniec oprawianie w spiralę, a także pakowanie i wysyłka do Klienta lub jego osobisty odbiór finalnego produktu. Tak w skrócie przedstawia się cykl produkcyjny kalendarza. My zatrzymajmy się na etapie gdy projekt jest zaakceptowany i trzeba przygotować pliki do druku. Tu pojawia się pojęcie użytku, czyli pojedynczej sztuki umieszczonej na arkuszu drukarskim w jednej lub wielu kopiach. Dobrze przygotowany do druku użytek powinien posiadać pewne niezbędne cechy, a mianowicie:
- 1. Wymiar - Użytek musi mieć prawidłowe wymiary wszystkich elementów.Wracając do naszego przykładu - Kalendarze biurkowe poziome mają podstawkę, która po rozłożeniu jest zwykłym prostokątem o wymiarach po obcięciu (netto) 210x290 mm.
- 2. Makieta - Jeśli to możliwe najlepiej jest tworzyć użytek w oparciu o makietę.
- 3. Znaki dla introligatorni - Dobrze jeśli użytek ma zaznaczone wszelkie elementy, które podlegać będą introligatorskiej obróbce, na przykład miejsca bigu (zaznacza się je w przeciwieństwie do linii cięcia, które zaznacza się znacznikiem prostym - nieprzerywanym - linią przerywaną), cięcia, wiercenia otworów, klejenia (na przykład dobrze będzie zaznaczyć miejsce, w którym przyklejone będzie kalendarium - zyskamy wtedy pewność równego przyklejenia).
- 4. Spady - Użytek powinien mieć 3 mm spadów wystających poza linię cięcia.
- 5. Pasery - nie zaszkodzi jeśli każdy użytek będzie miał swoje własne pasery, chociaż nie jest to absolutnie konieczne, ogólne pasery zadawane w momencie montażu użytków na arkuszu drukarskim powinny zazwyczaj być wystarczające.
- 6. Kontrola - przed przesłaniem użytku do montażu całego arkusza drukarskiego dobrze jest sprawdzić ostatecznie czy plik nie zawiera błędów lub niedociągnięć (ważne by zakres kolorystyczny był prawidłowy - CMYK lub wymagane Pantony - warto sprawdzić czy nie ma elementów RGB, sprawdzić czy fonty nie ulegną przekształceniu - można zamienić je dla bezpieczeństwa na krzywe, sprawdzić zalewki fontów i grafiki wektorowej, czy czarny kolor jest nadrukowany, czy barwy spod niego zostaną wybrane...)
Jeśli mamy kompletny użytek, prawidłowo przygotowany, możemy rozpocząć montaż arkusza drukarskiego.