Odbitka próbna - wzór kolorystyczny
Jeśli zlecamy coś do druku, zazwyczaj chcielibyśmy wiedzieć jak to wyjdzie. Wszyscy, którzy mają doświadczenie w poligrafii wiedzą, ze to co widzimy na monitorze w fazie projektowej, może znacznie odbiegać od efektu wydruku. Ale niestety po fakcie druku jest już zdecydowanie za późno. Aby uniknąć tego typu kwestii zaleca się wykonywanie odbitek próbnych, które chociaż nie stuprocentowo, jednak zazwyczaj wykaże jak finalny produkt może wyglądać.
Skąd na tym etapie rozbieżności?
Przede wszystkim zależy to od rodzaju odbitki próbnej. Zdecydowanie najbliższa finalnemu rezultatowi będzie odbitka analogowa powstała poprzez naświetlenie klisz offsetowych i wykonanie imitacji odbitki barwnej na standaryzowanym podłożu. O ile dawniej gdy stosowało się do naświetlania klisze CTF miało to większy sens, o tyle obecnie w dobie CTP ? wypalania bezpośredniego blach aluminiowych laserem lub wytrawiania ich chemicznie na podstawie pliku już same te różnice mogą spowodować pewne rozbieżności. Ponadto proof analogowy wykonywany jest zazwyczaj na papierze do tego przeznaczonym ? nie na tym nakładowym, na którym będzie wykonywany druk docelowy. A jak wiadomo rodzaj podłoża może mieć naprawdę duży wpływ na jakość odbitki i nasycenie oraz odcienie kolorów. Sam rodzaj papieru na przykład matowy lub powlekany przy użyciu tej samej techniki druku może dać zaskakująco odmienne rezultaty. Widać to już nawet we wzornikach kolorów CMYK uwzględniających rozbieżność podłoża drukarskiego.
Odbitka cyfrowa będzie tym bardziej tylko wizją poglądową, gdyż proof cyfrowy to nic więcej jak wydruk z drukarki, chociaż o bardzo wysokiej rozdzielczości i zaawansowanych parametrach druku, jednak zawsze drukarki, nie będącej przecież techniką offsetową.
Warto jednak wykonywać wydruki próbne, nie tylko w celu zorientowania się w efekcie kolorystycznym - na tym etapie sprawdzimy również jakość zdjęć, ich rozdzielczość, czy rozłożenie elementów w całej pracy. Tak w przypadku, gdy zamierzamy wykonać kalendarze ścienne - warto zrobić próbną odbitkę nawet w tym celu, by drukarz, który obsługuje maszynę offsetową wiedział czego ma się trzymać. Ma on bowiem pewne pole manewru i jeśli na próbnej odbitce widzi, że główka kalendarza powinna być bardziej niebieska niż zielona, zdejmie nieznacznie nasycenie żółtego koloru i uzyska efekt zbliżony. Drukując bez wzoru kolorystycznego może sugerować się tylko parametrami maszyny i własnym doświadczeniem, a to nie zawsze wystarczy by zadowolić Klienta :)
Przy bardzo dużych nakładach by mieć pewność efektu warto wykonać próbny, mały nakład druku na maszynie offsetowej. Jest to drogie przedsięwzięcie, jednak dla pewności zapewnienia wysokiej jakości druku - może być jedynym wymiernym rozwiązaniem. Jeśli wynik okaże się zadowalający, można powtórnie wykorzystać te same matryce drukarskie, jeśli natychmiast po zdjęciu z maszyny zostaną należycie umyte i zakonserwowane.