Cięcie, krojenie
Praca poligraficzna - użytek gotowy do druku powinien nieodwołalnie zawierać znaczniki do cięcia i zaznaczenia pomagające w późniejsze obróbce introligatorskiej. Mowa tu o zaznaczeniu miejsca bigów, nacięć, charakterystycznych miejsc sztancowania, nawiercania otworów, miejsca szycia lub bindowania. Oczywiście nie wszystkie te elementy muszą być zaznaczone na druku. Jest to zazwyczaj kwestia umowna między projektantem, przygotowującym prace do druku, drukarzem, krojczym i introligatorem. Gdy wszystkie te osoby współpracują jakiś czas, mają okazje porozmawiać i przekazać swoje uwagi - zazwyczaj dość znacznie ułatwia to wszystkim pracę, a i dla efektu finalnego i szybkości i łatwości jego wykonania ma znaczenie.
W przypadku kwestii cięcia w drukarni kluczową rolę odgrywa osoba krojczego oraz maszyna krojąca - gilotyna lub sztanca. Za pomocą gilotyny obrównuje się papier oraz dokonuje równoległych i prostopadłych cięć arkusza z dużą precyzją. Stos papieru odpowiednio przygotowany zbija się w jednolity blok często dobijając do tylnej krawędzi gilotyny specjalnym drewnianym bub twardym gumowym dobijakiem. Precyzja cięcia jest wysoka, uwaga i dokładność krojczego są tu cechami nie do przecenienia. Taka osoba musi być szczególnie wyczulona i skoncentrowana na swojej pracy. Najpierw nóż dociskający unieruchamia papier, laserowy celownik wyznacza na górze czerwona linię krojenia i dopiero dwoma guzikami (tak by obie ręce krojczego były zajęte i nie dostały się pod nóż) opada na papier ostrze tnące z ogromną siłą przecinając cały naszykowany stos papieru. Naostrzenie noża w gilotynie jest bardzo ważne, pozwala na dokonanie zdecydowanego cięcie i uniknięcie zbędnego strzępienia się papieru, co może skutkować niesatysfakcjonującym efektem.
Konieczne jest wypuszczenie powietrza spomiędzy arkuszy papieru, tak zwane prasowanie. Powietrze takie może Wprawny krojczy robi to sprawnie, widok takiego procesu jest bardzo efektywny i przywodzi na myśl sztuczkę magiczną, coś jak tasowanie kart przez iluzjonistę. Bo właśnie wprawa osoby która wprawnym ruchem wpuszcza i wypuszcza powietrze spomiędzy kartek okupiona jest codziennym wielokrotnym wykonywaniem tej czynności.
Wszelkie krzywizny i skosy wycina się już z arkusza za pomocą sztancy.
Precyzyjne cięcie i sztancowanie wykorzystywane jest w kalendarzach ściennych każdego rodzaju. Niezależnie czy jest to kalendarz trójdzielny, jednodzielny czy plakatowy lub wielokartkowy. Każdy arkusz, użytek będzie wyrównany za pomocą cięcia gilotyną lub w wyniku wykrojenia z arkusza sztancą.