Arkusz drukarski
Prawidłowy druk offsetowy nie odbędzie się bez dobrze przygotowanego arkusza drukarskiego. Taki arkusz to odbitka offsetowa wykonana na papierze nakładowym. Zanim przejdzie przez maszynę offsetową, zostanie uszlachetniona, pocięta i poddana obróbce introligatorskiej - musi zostać odpowiednio zaprojektowana.
Gdy mamy gotowy projekt (weźmy na wzór kalendarze terminarze), taki który został już zaakceptowany finalnie przez Klienta rozpoczyna się kwestia przygotowania projektu do druku. Tu pojawia się termin użytku, czyli pojedynczego egzemplarza oczekiwanego produktu. Do druku takie użytki rozkładane są na arkuszu drukarskim. Ilość użytków jaka znajdzie się na arkuszu zależy od kilku kwestii: formatu arkusza, wymiarów poszczególnej sztuki finalnego produktu, ale również od nakładu (bo czasem przy małym nakładzie nie ma sensu rozkładać kilku użytków), a także od uwarunkowań maszyny, czasem od późniejszej obróbki introligatorskiej, czy techniki uszlachetnienia, którą dany produkt będzie musiał przejść, w niektórych przypadkach zależy też od preferencji drukarza. W przypadku naszych terminarzy będą to dwa użytki na arkusz A2 w przypadku podstawki takiego kalendarza.
Formaty arkuszy drukarskich według ISO 216
Każda maszyna drukarska ma swój maksymalny i minimalny format. Z reguły są to ogólnie przyjęte standardy dopasowane do produkowanych w przemyśle papierniczym arkuszy papieru (możliwe pole zadruku jest zazwyczaj większe niż dostępne standardowe formaty papieru).
W Polsce obowiązuje w tej kwestii norma ISO 216. Formaty zasadniczy A i pomocnicze B i C stanowią zazwyczaj wyznacznik dla wielu poligraficznych produktów.
Arkusz papieru A0, będzie tu kwestią wyjściową,ma on wymiary 841×1189 mm, kolejne formaty z szeregu A będą połową arkusza o niższym nominale. I tak arkusz A1 ma wymiary 594×841 mm, A2 - 420×594 mm, A3 - 420×594 mm, a najbardziej popularny format papieru A4 - 210×297 mm.
Podstawą dla szeregu B będzie wymiar B0 - 1000×1414 mm, natomiast szeregu C - wymiar C0 - 917×1297 mm. Ponadto w handlu dostępne są formaty A+ i A++, które stwarzają zdecydowanie większe pole manewru przy projektowaniu wszelkich form poligrafii.
Wymiary kalendarzy a arkusze drukarskie
Wszystkie kalendarze przez nas oferowane mają swój ściśle określony w standardzie wymiar i ma to dość ścisły związek z wymiarami arkuszy drukarskich. Pierwszą kwestią wyznaczającą format są kalendaria. I to zarówno w odniesieniu do kalendarzy ściennych, jak i biurkowych. Przykładowo kalendarze trójdzielne maja kalendaria złożone z trzech bloków o wymiarach 290x136 mm. Taki komplet wchodzi na standardowy arkusz drukarski formatu A3. Do kalendariów dobrane są plecy i stopki w przypadku kalendarzy ściennych oraz podstawki w przypadku kalendarzy biurkowych. Ich wymiar ograniczony jest również przez standardy drukarskich arkuszy.