+48 533 811 811
19
wtorek

Linie cięcia - znaczniki

Użytek z materiałem, który będzie drukowany powinien mieć znaczniki do cięcia. Są to zazwyczaj prostopadłe krótkie proste odcinki. Umieszczone dokładnie na linii cięcia ale przesunięte poza obszar drukowania. Zwyczajowo od pola druku odsuwa się znacznik o 3 mm, tak by nie przykrywał spadów. Zazwyczaj stosuje się linie włosowe lub niego grubsze, nadając im zabarwienie registration. Registration oznacza stu procentowe zabarwienie (nasycenie) każdego użytego koloru. Takie rozwiązanie nadaje znacznikom jeszcze jedną dodatkową funkcję, mianowicie stają się one dodatkowymi paserami, co zawsze pomaga w kontroli druku przez drukarza lub osobę odbierającą arkusze z maszyny.
Weźmy za przykład kalendarze biurkowe poziome, a dokładnie użytek ich podstawki. Po rozłożeniu ma on wymiar 100x430 mm. Dziesięć centymetrów to szerokość kalendarzyka, a na długość mamy dwie ścianki po osiemnaście centymetrów i siedmiocentymetrową podstawkę bigowaną w trzech miejscach - jeden big jest dokładnie na środku użytku, dwa pozostałe przesunięte dokładnie o trzy i pół cm każdy w przeciwległą stronę. Ważne by na arkuszy widoczne były linie cięcia, które pozwolą obrównać prostokąt do ostatecznego wymiaru. Dobrze też by linie bigu zaznaczone były w podobny sposób - na obrzeżach, odsunięte od krawędzi druku. Zazwyczaj do oznaczenia znacznika bigowania stosuje się linię taką jak do cięcia - włosową lub nieco grubszą, może być dla odróżnienia w innym kolorze. Zwykło się też stosować do tego celu linię przerywaną. Jeśli na arkuszu znajduje się dużo użytków w różnych formatach dobrze jest oprócz znaczników z boku zadruku pisać dokładne wymiary danego użytku po obcięciu. Z pewnością wyjaśni to dużo nawet bardzo doświadczonemu krojczemu. W takich wypadkach liczy się również komfort osoby zlecającej. Jeśli nie są oni z krojczym w stałym kontakcie - na przykład przez ścianę (na przykład praca na różne zmiany, praca zdalna) osoba tnąca może mieć nie lada zagadkę. W tym przypadku jeszcze jedna ważna uwaga. Montując taki skomplikowany arkusz drukarski, składający się z różnych użytków, trzeba pamiętać aby linie cięcia nie kolidowały ze sobą. To znaczy żeby cięcie było możliwe. Pamiętajmy na gilotynie nie możemy przeciąć pół arkusza i obrócić go potem o 90 stopni. Cięcie musimy wykonać przez całą długość lub szerokość arkusza. W przeciwnym wypadku pozostanie nam powtarzanie druku lub wycinanie całego nakładu ręcznie zwykłymi nożyczkami :)
    Polecane produkty:
    Kalendarze biurkowe pionowe Przejdˇ do kategorii Kalendarze biurkowe pionowe
     Już dziś w ofercie kalendarzy 2017 Basco stojące kalendarzyki na biurko. Te kalendarzyki biurkowe będą niewątpliwie ciekawym, funkcjonalnym prezentem o wy... więcej więcej
    +48 533 811 811
    +48 608 605 994
    +48 600 911 007
    biuro@kalendarze.net.pl
    Follow us:
    Facebook
    Google+
    YouTube
    Twitter